Bowling Topu Seçimi – Bowling Topu Nasıl Seçilir?

Merhabalar bowling.gen.tr platformu olarak sizlere bowling rehberi adı altında içerikler paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere bowling topu seçimi ile ilgili bilgilendirmede bulunacak ve daha iyi bir oyun keyfi için bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağız.

Sitemizi takip ederek bowling ile ilgili her konuda bilgiye ulaşabilir aynı zamanda İstanbul’daki popüler ve kaliteli bowling salonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bowling Topu Seçimi Önemli mi?

Bildiğiniz üzere bowling özel üretilmiş toplarla oynanan bir oyun. Oyunun en temel ögelerinden olan toplar bu nedenle oyuncu için büyük önem taşır. Bu nedenle top seçimi oyunun gidişatında büyük rol oynamaktadır.

bowling-topu-secimi

Bowling topu seçimini doğru yapmanız oyuna daha kolay adapte olmanızı ve atışlarınızı daha rahat gerçekleştirmenizi sağlar. Topu ne kadar fazla rahat kavrar ve atışlarınızı rahat yaparsanız oyundaki başarınız da o yönde etkilenir. Tabii ki sadece top seçiminin doğru olması sizi zafere götürmez.

Bowling’de başarılı olmak için aynı zamanda atış şeklinizinde doğru olması gerekir. Bowling topu tutuş ve atış şekilleriyle ilgili bilgi verdiğimiz ” Bowling Topu Nasıl Atılır? – Nasıl Tutulur? ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bowling Topu Nasıl Seçilir?

Bowling topu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey topun üzerindeki deliklere parmağınızın rahat bir şekilde girmesi ve topu kolay bir şekilde hareket ettirmenizdir. Tabii ki size göre çok hafif kalan bir topu seçmemeniz gerekir.

Daha önceki yazılarımızda kısaca bahsettiğimiz gibi bowling topu seçerken uygulayabileceğiniz adımlar şu şekildedir;

  • Bowling topları arasından dilediğiniz bir topu seçin.
  • Topu elinize alın ve aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde topu tutun.

bowling-topu-nasil-secilir

  • Resimdeki şekilde topu 10 saniye boyunca tutabiliyorsanız bu top sizin için uygun diyebiliriz.

tabii ki bu yöntem halk arasında yaygın olan bir yöntem. Siz daha ağır veya daha hafif bir topu da tercih edebilirsiniz.

Bowling Topu Ağırlıkları

Bowling topları herkesin rahatça kullanabilmesi için çeşitli kilolarda üretilmiştir. Bu sayede 7’den 70’e herkesin rahatça kullanabileceği toplar mevcuttur. Aşağıdaki tabloda standart bowling topu ağırlıklarını görebilirsiniz;

Lbs (Libre) Kilogram
6 2,724 kg
7 3,178 kg
8 3,632 kg
9 4,086 kg
10 4,540 kg
11 4,994 kg
12 5,448 kg
13 5,902 kg
14 6,356 kg
15 6,810 kg
16 7,264 kg

bu tabloda yer alan ağırlıklar standart olarak kabul edilmiştir ve her bowling salonu içerisindeki toplar aynı ağırlığa sahiptir.

Bowling toplarının ağırlıklarına göre size uygun topu makalemizde de bahsettiğimiz üzere seçerek oyunu daha kolay ve kazanma oranı yüksek bir şekilde oynayabilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelirken ” National Bowling Academy ” platformunun Youtube kanalı üzerinde İngilizce olarak paylaşmış olduğu bowling topu seçimi hakkında bilgilendirici videoyuda sizlerle paylaşmak istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir