Bowling Topu Nasıl Atılır? Nasıl Tutulur?

Bowling oyuncuları için en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta bowling topudur. Hangi bowling topunu seçeceğiniz, atış şekliniz vs. oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlere bowling topunun nasıl seçileceği veya atılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Bowling Topu Nasıl Tutulur?

Bowling topunu elinize alırken ve tutarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bowling topunu standından alırken dikkat etmelisiniz çünkü yeni gelecek toplar elinize çarpabilir. Bu nedenle bowling toplarının yer aldığı bölümden aşağıdaki resimdeki gibi topu tutarak elinize almalısınız.

bowling-topu-nasil-alinir

Yukarıdaki şekilde topu tutarak elinize almanız gerekmektedir. Topu elinize aldıktan sonra da topun tutuşu önemlidir. Tabii ki öncelikle elinize ve kuvvetinize uygun top numarasını seçmelisiniz.

Bowling topları 6 numaradan başlar 16 numaraya kadar çıkmaktadır. Tabii ki top numaralarına göre ağırlıkları da değişmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Bowling topu seçimi oldukça önemlidir. Çünkü bir topu ne kadar rahat kullanırsanız atışlarınız da o derece iyi olacaktır. Bowling topu seçerken topu aşağıdaki şekilde 10 saniye tutabilirseniz bu top sizin için uygun bir top diyebiliriz.

bowling-topu-nasil-secilir

Tabi ki bunların dışında da kişiye göre değişen detaylar bowling topu seçiminde etkilidir.

Size uygun top numarasını bulduktan sonra doğru şekilde topu tutmalısınız. Peki bowling topunu nasıl tutmalısınız?

Bowling toplarında göreceğiniz üzere 3 tane delik vardır. Bu deliklerin yan yana 2 tane olanlarına orta ve serçe parmağı sokup altta tek olan deliğe ise baş parmağınızı yerleştireceksiniz. Aşağıdaki resimde de örneğini görebilirsiniz;

bowling-topu-nasil-tutulur

Yukarıda resimdeki top tutuşu en ideal ve doğru tutuştur. Bazı oyuncular işaret ve orta parmağını veya küçük ve serçe parmağını kullanarak bowling topunu tutar bu yanlış ve sağlıksız bir top tutuşudur.

Doğru bowling topu seçimini yaptıktan ve tutuşu öğrendikten sonra ise öğrenmeniz gereken şey bowling topunu atış şeklidir. Yazımızın devamında da bowling topunu atış şekli hakkında bilgi vereceğiz.

Bowling Topu Nasıl Atılır?

Bowling topunu doğru şekilde atabilmek için öncelikle topunuzu seçin. Size uygun olan topu seçtikten sonra bowling topunu atabilirsiniz. Peki bowling topu atarken nelere dikkat edilmeli?

Bowling topunun başlangıç seviyesi oyuncular için atış şekli önemli değildir. Profesyonel olacak kişiler kendilerine özel atış şekilleri türetebilmektedir.

bowling-topu-nasil-atilir

Yeni başlayanlar topu atarken bowling yürüme alanında ilerleyip faul çizgisine geldiğinde kolu düz tutarak ileri fırlatması yeterlidir. Bu normal bir atış şeklidir. Hedeflediğiniz lobutu gözünüze kestirerek dilediğiniz yerden topu atabilirsiniz.

Bowlingi daha profesyonel oynamaya başladığınızda çeşitli atış şekillerini deneyebilirsiniz. Örneğin ilk atışınızdan sonra sol ve sağda lobutlar kalmışsa falsolu atışlar deneyerek hem sağ hemde sol lobutu düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir